Hanna

Asun biologi-puuseppäpuolisoni ja neljän lapsemme kanssa pienessä kylässä Perämeren rannalla. Lähimaisemiani ovat meri, metsät ja peltolakeudet. Meillä on sekarotuinen koira nimeltä Hilla, kolme hiiriä pyytävää kissaa – Tiitu, Piki ja Vili sekä kotitarpeisiin sopivan pieni kanala.

Vapaa-aikaa vietänkin enimmäkseen koti- ja piha-askareissa sekä lasten ja heidän harrastustensa parissa. Liikun kuntoilumielessä ja pään tuulettamisen tarpeeseen, vaihtelevasti ja mieluiten ulkona.

Yhteinen uusi harrastuksemme on Rahjan saaristossa veneily. Lomia vietämme useimmiten kotimaan kohteissa ja rakkaissa länsinaapureissa. Retkeily ja telttailu maastossa sekä leirintäalueilla on meidän perheen juttu! Suksikin luistaa, kalaa pyydetään ja pohjoisen metsissä sekä soilla rämmitään marjat mielessä.

Mikäli tulen valituksi Euroopan parlamenttiin, perheemme maaseutuarki vaihtuu mepin työn rytmissä kaupunkielämään Brysselissä. Koti Pohjois-Pohjanmaalla pysyy kuitenkin paikoillaan.

Luottamustehtävät Suomen eduskunnassa

  • Kansanedustaja 2015-2019
  • Perustuslakivaliokunta (jäsen) 05.05.2015–08.06.2015
  • Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 09.06.2015–06.09.2016, (jäsen) 07.09.2017–16.04.2019
  • Suuri valiokunta (jäsen) 07.09.2017–11.09.2018
  • Suuren valiokunnan työjaosto (jäsen) 15.09.2017–11.09.2018
  • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 09.06.2015–16.04.2019
  • Harvaan asuttujen alueiden parlamentaarinen työryhmä (jäsen) 2017-2019
  • Saamelaiskäräjälain muutoksen valmistelun parlamentaarinen seurantaryhmä (jäsen) 2017-2018

Kunnalliset luottamustehtävät

  • Kalajoen kaupunginvaltuusto (jäsen) 2008-
  • Kalajoen kaupunginhallitus (varajäsen) 2012-
  • Kalajoen kaupunginhallituksen henkilöstöjaosto (jäsen) 2017-
  • Kalajoen kaupungin tarkastuslautakunta (jäsen ja vpj) 2008-2009
  • Kalajoen kaupungin tekninen lautakunta (jäsen) 2008-2015, (vpj) 2012-2015

Muut luottamustehtävät

  • Vihreä liitto, puoluehallitus (varapuheenjohtaja) 2015-2019
  • Vihreä liitto, puoluevaltuuskunta (varajäsen) 2011-2013
  • Kalajokilaakson Vihreät ry:n hallitus (jäsen) 2014-2015
  • Kalajoen Vihreät ry:n hallitus (jäsen) 2009-2013
  • Pro Hanhikivi ry (varapuheenjohtaja) 2009-
  • Kalajoen luonnonsuojeluyhdistys ry (sihteeri) 2009-2016
  • Vapo Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 2015-

Julkaisut

  • Väisänen, T. & Kuusela H. 2002. Järven kunnostusmenetelmän valinta. Vesitalous 6: 42-46.
  • Kuusela H. 2002. Kola Water Quality – Tutkimus Kuolajoen vesistöalueen ympäristökuormituksesta: kuormituslähteiden tunnistaminen, seuranta- ja puhdistusmenetelmien kehittäminen. Teoksessa: Pasanen, J., Sarkkinen M. & Inkeröinen, J. 2002 (toim.). Pohjoisen alueen ympäristö-kemiaseminaari 2002. Alueelliset ympäristöjulkaisut 365. Pohjois-Pohjanmaan ympäristökeskus, Oulu. s. 63–71.
  • Halmeenpää, H., Paananen, P., Junttila, K. & Väisänen, T. 2005. Saunajärven ja Siikalammen kunnostaminen – REHKU-hankkeen kunnostustutkimusten yhteenveto. Alueelliset ympäristöjulkaisut 399. Pohjois-Pohjanmaan ympäristökeskus, Oulu. 77 s.
  • Vähänen, K., Halmeenpää, H., Tertsunen, J., Väisänen, T. & Yrjänä, T. 2006. Impact of measures on a northern forest lake, Finland. Verh. Internat. Verein. Limnol. 29: 1260–1264.
  • Halmeenpää, H., Niemelä, P., Alahuhta, J., Dvornikova, N., Erkinaro, H., Heikkinen, K., Kotov, S., Masyk, N., Meissner, K., Riihimäki, J., Vuori, K.-M. & Zueva, M. 2007. Ecological State of the Kola River, Northwestern Russia – The Kola Water Quality-project. The Finnish Environment 28. North Ostrobothnia Regional Environment Centre, Oulu. 173 p.
  • Pekka, L., Halmeenpää, H., Ecke, F., Vuori, K.-M., Mokrotovarova, O., Öhlander, B. & Ingri, J. 2008. Assessing pollution in the Kola River, northwestern Russia, using metal concentrations in water and bryophytes. Boreal Environment Research 13: 15–30.
Vieritä ylös